CITY SOUNDS x WARSOUL: VAIPER DESPOTIN (Renegades of Bump/Litwa)

Nieoczywiste importy to nasza specjalność. Kiedy uwagę wszystkich przyciągają selektorzy z UK, my staramy się eksplorować tereny mniej oczywiste. Tym sposobem udaliśmy się na Litwę, by przyjrzeć się nadbałtyckiemu festiwalowi Satta Outside. Litewska scena, jej klimat i umiejętności tamtejszych muzyków przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Zainspirowani litewskim szaleństwem postanowiliśmy powtórzyć działania z 1569 roku, tworząc „nową unię lubelską”, która tym razem połączy muzyczne fascynacje Obojga Narodów.

Moc litewskiego groove’u przywiezie Vaiper Despotin, który miał odwiedzić Polskę pod koniec ubiegłego roku. Niestety, jego wybuchowy showcase musiał zostać anulowany przez nieoczekiwaną śmierć Austina Peralty. Pod koniec lutego dzięki kolaboracji ekip City Sounds, U Know Me oraz Warsoul czołowy przedstawiciel miejskiej sceny wileńskiej uderzy ze zdwojoną siłą – w Warszawie (22.02) oraz we Wrocławiu (23.02).

Ciężko jednoznacznie określić profil tych wydarzeń. Jest to przede wszystkim związane z szerokim spektrum muzycznych zainteresowań Vaipera, a także zestawu gości, z którymi przyjdzie mu dzielić scenę. Spodziewajcie się niespodziewanego, tym bardziej, że w swoich setach często wykorzystuje mikrofon dodatkowo podkręcając rozszalałą publikę.


Vaiper Despotin razem ze swoim kolegą Shmeklą wydał legendarny na Litwie album I.K.E.P., który był kamieniem milowym tamtejszej sceny hip hopowej i do dziś uważany jest za absolutny klasyk. To nie jedyny sukces. Vaiper został zwycięzcą pierwszego online beat battle na Litwie i w rezultacie wyprodukował wiele utworów dla lokalnych artystów. W 2004 roku światło dzienne ujrzał album kolektywu „Despotin Fam”, w którego skład wchodzą dj'e, mc's i producenci odpowiedzialni za współczesne brzmienie litewskiego „urban sound”.

Dziś Despotin Fam są miejscową legendą, porównywalną do Wu-Tang Clan, czy naszego Kalibra. Jako gwiazdy występują na głównych scenach litewskich festiwali i mają rzesze wiernych fanów, którzy nie odpuszczają możliwości zdobycia autografów, zaczepiając chłopaków na ulicach. W 2007 roku powstała audycja radiowa „Despotin Beat Club”, która do dziś edukuje liczne grono słuchaczy i współpracuje z czołówką światowej sceny bitowej. Trzy lata później dj'e i producenci Vaiper Despotin, Harvey Clef i Emylis założyli własną wytwórnię Renegades Of Bump, odpowiedzialną za pomoc w rozwoju młodych litewskich artystów.

W ramach tego labelu ukazują się również solowe produkcje Vaipera. Często utrzymane w nu-bitowym klimacie, wyznaczają nowe trendy w dziedzinie nowoczesnej tanecznej elektroniki. Despotin stworzył też swój nowy alias Oogle Vision, który jest dowodem jego miłości dla sceny uk bass/house oraz garage. Stąd brak jakichkolwiek łatek i możliwości klasyfikacji wydarzeń z udziałem gracza z Litwy.


Oficjalna strona : www.despotin.com

mixtape'y : http://www.mixcloud.com/vaiperdespotin/

produkcje i remixy: http://www.soundcloud.com/vaiper-despotin

house alias: http://soundcloud.com/oogle-vision

23.02 w klubie Gradient, na wrocławskiej edycji imprezy Vaiperowi Despotinowi towarzyszyć będą:

Maceo Wyro: Warszawiak urodzony w Finlandii. Pierwszy dj legendarnych Filtrów. Dziani Wąsacze w Radiostacji. Absolwent Red Bull Music Academy. Współtwórca kolektywu Niewinni Czarodzieje. Gospodarz cyklu Warsoul Sessions. Autor audycji Kosmos w Radio Roxy. Meloman i marzyciel. Entuzjasta nowych brzmień. Meloman i marzyciel.


Naphta: Producent, DJ i promotor działający we Wrocławiu. Host audycji Purpurowe Rejsy. Absolwent Red Bull Music Academy, połówka duetu djsko-producenckiego Pvre Gold. Animator ogólnopolskiej marki imprezowej Loud & Clear. Brał udział w International Beatmaker Challenge na litewskim festiwalu Satta Outside, gdzie dzielił scenę wraz z Maceo i Vaiperem Despotina. W swoich setach i produkcjach stawia na eklektyzm i nie boi się zarówno imprez hip-hopowych, jak i najsroższych techno potańcówek. Najbliżej mu do południowego rapu i R'n'B, których elementy chętnie łączy z wpływami oldschoolowego techno, acid-house'u i house'u.

CITY SOUNDS x WARSOUL: VAIPER DESPOTIN (Renegades of Bump/Litwa)
23.02.13 start: 22:00 bilety: 10PLN
Klub Gradient, pl. Solny 16, Wrocław