WARSOUL presents: BILAL

Bilal objawił się przed ponad dekadą jako jeden z najciekawszych głosów we współczesnej muzyce. Po ukończeniu prestiżowej nowojorskiej akademii muzycznej The New School for Jazz and Contemporary Music, zadebiutował u boku Commona na jego klasycznym krążku "Like Water For Chocolate", a zaraz potem ugruntował swą pozycję wspólnym kawałkiem z Guru i J Dillą na „Jazzmatazz Vol.3”.

Gdy przyszedł czas na solowy debiut, Bilala wsparli na m.in. sam Dilla i nie kto inny, jak Dr Dre. Nic dziwnego, że datowany na 2001 rok album "1st Born Second" stał się jednym z przełomowych albumów neo-soulu. Sukces artystyczny przełożył się również na bardzo przyzwoitą sprzedaż. Do dziś w samych Stanach Zjednoczonych sprzedało się blisko 400 tysięcy sztuk longplaya.

 

 

Wydanie kolejnej płyty "Love For Sale" udaremnił przeciek do internetu, w wyniku którego wytwórnia wycofała się z kontraktu. Znakomity materiał dotarł jednak do fanów i do dziś zajmuje istotne miejsce w repertuarze artysty. W przerwach między własnymi nagraniami, Bilal współpracował m.in. z Talibem Kweli, Tweet, Beyonce, Jay-Z, Zap Mamą, a także grupą Sa-Ra i Eryką Badu przy albumie "New Amerykah Part One (4th World War)”.

W 2010 roku Bilal powrócił wspaniałym albumem "Airtight's Revenge", z którego utwór "Little One", przyniósł mu drugą nominację do nagrody Grammy. Na kolejny krążek nie trzeba było już długo czekać - "Love Surreal" ujrzał światło dzienne wiosną tego roku. Wśród gości znalazł się między innymi pianista Robert Glasper, z którym Bilal przyjaźni się i współpracuje od lat. Album został powitany entuzjastycznie, zarówno przez fanów, jak i krytyków, debiutując na pierwszym miejscu najlepszych płyt R&B w zestawieniu iTunes.

 

 

Od czasu do czasu udziela się też w projektach symfonicznych, takich jak Suite For Ma Dukes (utwory J Dilli w wykonaniu czterdziestoosobowej orkiestry pod dyrekcją Miguela Atwooda-Fergusona), czy  Dresden Philharmonic Orchestra.

Przez ostatnią dekadę twórczość Bilala wzrosła do rangi żywej legendy. Szczególnie na żywo artysta brzmi zjawiskowo i niepowtarzalnie, ocierając się o free jazz, rock oraz nostalgiczny i emocjonalny soul. Jego koncerty to jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne przeżycie, którego pozostaje w pamięci fanów dobrej muzyki na całe życie.

 

 

Naturalnym żywiołem Bilala są kipiące energią występy na żywo, podczas których artysta w pełni ujawnia swoją nieposkromioną muzyczną wyobraźnię i temperament. Soul, jazz i funk stanowią jedynie punkt wyjścia do eksperymentów z formą i ekspresją. Bilal za każdym razem zaskakuje i wywołuje silne emocje, a ogromna charyzma i talent wskazują na to, że jego kariera będzie rozwijać się jeszcze przez wiele nadchodzących lat. Już teraz wiadomo, że fani dobrej muzyki nigdy o nim nie zapomną, a kolejne pokolenia słuchaczy będą go odkrywać na nowo – tak koncerty artysty opisuje Maceo Wyro, gospodarz cyklu Warsoul.

W Warszawie Bilal wystąpi w sześcioosobowym składzie w ramach europejskiej trasy promującej album "A Love Surreal": Obok wokalisty na scenie pojawią się: Conley Whitfield Jr. - Bass, Steve Mckie - Drums, Corey Bernhard - Keys, Ed Riches - Guitar i Micah Robinson - background vocals. Będzie to pierwszy występ artysty w Polsce.

Wyjątkową atrakcją będzie również support. Zaprezentuje się na nim rodzima grupa Night Marks Electric Trio z gościnnym udziałem Pauliny Przybysz (Sistars/ Archeo/ Rita Pax/ Pinnawela).

9.11.2013, Warszawa, Cafe Kulturalna, godz: 22.00

WSTĘP: 50 PLN
REZERWACJE BILETÓW: justyna@kulturalna.pl